Hozzászólások | Szólj hozzá! | Rovatok és keresés
stsmork cikke a Bilagit rovatból, 2006. július 19. szerda, 22:55 | 17 hozzászólás
A szakácskönyv szerint ez a recept az „előző oldalon szereplő recept egyszerűsített változata”. Ehhez képes olyan sok vacakolással jár az elkészítése, hogy évente csak egyszer vagyok hajlandó megcsinálni. „Mediterran tart” a becsületes neve, de én többnyire kecskesajtos izének hívom, leglényegesebb alkotórésze után.
A recept maga nagyon egyszerű: ujjnyi vastag szeletekre vágott padlizsánt és cukkinit egy tésztával kibélelt tálba rétegzünk úgy, hogy a sorok közé kecskesajtot rakunk. A legfelső réteg tetejét, illetve a legalsó réteg alatt a tésztát vastagon kikenjük pestóval, majd a tetejére grillezett kaliforniai paprikát rakunk, végül az egészet kb. fél órára berakjuk a sütőbe, 180 fokra.
A nehézségek a hozzávalók beszerzésével kezdődnek. A pestóhoz friss bazsalikomlevelek kellenek, méghozzá legalább három nagy marokkal, de lehet több is. Eddig egyetlen helyet találtam, ahol ilyen mennyiségben árulnak friss bazsalikomot, a biopiacon, ott viszont fillérekért hozzá lehet jutni. (Igaz, csak szezonban, tehát a nyári és köraőszi hónapokban.) Kell a pestóhoz parmezán és extraszűz olívaolaj is, ezeket szerencsére sokfelé lehet kapni.
A recept sikerének titka, hogy sikerül-e kecskesajtot szereznünk; ezt ugyanis alig lehet kapni valahol, illetve ahol mégis, ott a majdnem teljesen íztelen, gomolya típusú változatot árulják. Nekünk viszont a nagyon tömény változat kell. Henger alakú rudakban árulják, és ha keresztben elvágjuk, akkor látszik, hogy a középső, tömörebb részt egy lágyabb, szürkés színű réteg veszi körül. Szükség esetén a Chavroux márkájú kenhető kecskesajtot is használhatjuk, csak jó sokat kell tenni belőle.
Fogjunk ezek után egy nagy, öblös tepsit, és béleljük ki quiche tésztával. Eszpee autentikus forrásból számol be ennek elkészítéséről, az én könyvem ettől csak annyiban tér el, hogy egy tojássárgáját is kever a tésztába, és megtöltés előtt tíz percig elősüti a tepsiben. Ez így nagyon egyszerűen hangzik, de biztosíthatok mindenkit, hogy a valóságban rohadtul pepecs munka. Különösen azt a fázist utálom, amikor a fáradtságos munkával kinyújtott tésztáról kiderül, hogy egyik helyen kilóg a tepsiből, a másik helyen meg rövid, és a kilógó részeken levágott feleslegből kell nagy üggyel-bajjal befoltozni a hézagokat. Utálatos munka, és most sem megy sokkal jobban, mint amikor először próbáltam.
Mindegy, amig a szeletekre vágott padlizsán és cukkini sül a sütőben vagy a grill alatt, addig van idő a tésztával vacakolni. Ne felejtsük el, hogy a kaliforniai paprikákat is meg kell grilleznünk és le kell húznunk a héjukat - újabb nagyszerű alkalom égési sérülések beszerzésére. (Persze meg is lehet várni, amíg kihűlnek a paprikák, de melegen könnyebben jön le a héjuk.) Mindig eggyel több paprikát vegyünk, mint amennyiről úgy gondoljuk, hogy biztosan le fogja fedni a tepsi területét, mert a grillezéstől és hámozástól hajlamosak egy picit összemenni.
A félig elkészített pite alkatrészei (nem mindegyik) láthatók, Tiglis jóvoltából, az alábbi fényképen:
Igaz is, még a pestót is el kell készítenünk. A megmosott bazsalikomleveleket, reszelt parmezánt (esetleg diót vagy kiskanállal összenyomkodott fenyőmagot) egy pitlibe rakjuk, leöntjük bőven olívaolajjal, és botmixerrel pépesítjük. Ezzel kell majd kikenni a tepsiben lévő tésztát és az utolsó réteg tetejét, a bevezetőben már felvázolt módszer szerint.
A sütés ideje attól is függ, hogy milyen vastagra sikerült az egész izé, de ha elősütöttük a tésztát, akkor igazából csak annyira kell átmelegíteni, hogy a kecskesajt megolvadjon és kicsit bediffundáljon a zöldségekbe. Állítólag másnapra még finomabb lesz, mert addigra összeérnek az ízek - nekem nem szokott olyan sokáig kitartani.
(#)
, 2006. július 20. csütörtök, 00:09A grillezett paprika héja égési sérulés nélkul simàn lejon ha nejlonzacskoba teszed mikor màr nem forro.
Budepesten van legalàbb egy darab sajtbolt ahol simàn megvan a legmenobb pàrizsi sajtbolt kinàlata. (A Deàk tértol nem messze.) Kecskesajtbol szerintem tobb szàz létezik, a tomény iz nem feltétlenul jelenti hogy fozésre jo. Az a szornyu amit emlitesz, teljes beérésnél màr csipos, nehéz elképzelni hogy megmelengeti az ember(ha ugyanarra gondolunk és van néha egy szalmaszàl a kozepén.)
Elég furcsa novény a bazsalikom de ha kiteszteli az ember egész jol nevelheto, motivàlhat hogy Keats és Rossetti Isabellàja képes rà, akkor most mi miért ne? A veszély az hogy ha kéznél van, hajlamos leszel belepakolni mindenbe.
:(szégyen gyalàzat, pestot mindig csak készen vettem.
Nna, remélem mondtam hasznosat a receptért cserébe, holnap kiprobàlom, koszonom.
Herbes de provence-ot nem emlited, szerintem illene hozzà.
, 2006. július 20. csütörtök, 08:58 (#)
A Gerlóczy utcai sajtbolt tényleg hiánypótoló, de nem hasonlítanám egy franciaországbeli sajtbolthoz, mert nincs akkora választéka francia sajtokból, mivel olasz-, és egyéb sajtokkal, meg mindenféle járulékos cuccokkal is foglalkozik. De azért erősen jó hely természetesen. :)
(#)
, 2006. július 20. csütörtök, 11:01Meglepő módon egy hete 190 Ft-ért vettem manapság egzotikumnak számító friss koriandert és bazsalikomot a Tescoban.
, 2006. július 20. csütörtök, 11:09 (#)
Zuzu, elég sok áruházban lehet mostanában ilyen cserepes fűszernövényeket kapni, egy fontos tudnivaló van velük kapcsolatban: azonnal át kell ültetni őket rendes virágföldbe és nagyobb cserépbe - meghálálják, például azzal, hogy nem halnak meg. :)
(#)
, 2006. július 20. csütörtök, 11:36Köszi eszpee, máris, azonnal. A mentám és a bazsalikomom él még, a koriandert levágtam a padlizsános salátába :)
, 2006. július 20. csütörtök, 11:39 (#)
A menta ráadásul különösen nagy királyság, ha 4-5 centit leszámítva az egész szárat levágod, pár hét alatt teljesen újat hoz.
(#)
, 2006. július 20. csütörtök, 13:12A legtobb fuszernovény jol nevelheto cserépben, (online szotàraztam ki, tehàt nem vagyok teljesen biztos a nevekben); a zsàlya, kakukkfu, rozmaring, csombord (=?? savory, sarriette) estragon/tarragon (=magyarul nincs benne) mind eltart hàrom négy honapig.
Sot, a rozmaring és a kakkukfu a tullocsolàson kivul mindent kibir. Kulon cserepekben de az egészet osszerakva egy csinos cachepot-ba még a konyhàt is disziti, az illatokrol nem is beszélve... Ha van kertetek még jobb, az illathoz elég egy csokrot szedni :)
Màs: errol jut eszembe ez a recept; tészta és esetleg kecskesajt nélkul: a grillezett paprikàt, padlizsànt és cukkinit hidegen, enyhén sozva, némi provence-i fuszerkeverékkel, baszalikommal és egy pici olivaolajjal kulon tànyérokba készitve, eloételként, piritott meleg kennyérrel ajànlom. Ha talàlsz szàritott paradicsomot, az nagyon jol kiegésziti.
, 2006. július 20. csütörtök, 14:21 (#)
sic, egészen korrekt a szótárad :), a tarragon pedig tárkony errefelé.
, 2006. július 20. csütörtök, 14:21 (#)
sic (7)
A szakirodalom - esetünkben a mindentudó Terebess - szerint az estragon/tarragon az tárkony (vagy tárkonyüröm).
eszpee (6)
Ha egyszer befészkeli magát valami kellemes árnyékos helyre, akkor a kertből ki se lehet ölni a fodormentát, elvan békésen. (Borsmentám nincs, az állítólag barátságtalanabb a környezetével.)
(#)
, 2006. július 20. csütörtök, 14:47Koszi mindekettotoknek, egy szoval tobbet tudok.
A korrekt szotàr o volt:
http://www.freedict.com/onldict/hun.html
Ja, errol a csomo fuszernovényrol jut eszembe egy pàr napja felfedezett pofonegyszeru recept, nagyon off ha mondom? (legyen jo màsnak is)
, 2006. július 20. csütörtök, 16:21 (#)
Mondd csak, nem offabb a többinél. :)
(#)
, 2006. július 20. csütörtök, 16:54:) Akkor mondom.
Vigyàzat! Meredek lesz elso rànézésre, azért lelkesitett mert nem gondoltam volna hogy finom.
Hozzàvalok:
- egy doboz egyliteres pardicsomleves
- 20cl folyékony "crème fraîche" =tejszin vagy tejfol
- egy sàrgadinnye
- 6-8 szàl bazsalikom levele, ha felviràgzott akkor a viràg részbol is pàr csipet, két szàl kakukkfu, 4-5 szàl tàrkony levele, egy kis marék snidling felaprozva, ha van zsàlya abbol is 3-4 àgat hozzà lehet tenni.
- két csipet so, esetleg bors.
A sàrgadinnyébol csinàlj kis gombocoket, ha nincs spéci eszkoz rà akkor kiskanàllal, de az nem olyan szép. Egy tàlban keverd ossze a paradicsomlevest a krémmel és a durvàn (nem tul aprora)felvagdosott fuszernovényekkel (a kakukkfurol csak le kell morzsolni a levelet) és ne ijedj meg a mennyiségtol. (Jobb ha a bazsalikom és utàna a tàrkony dominàns.) Keverd ossze a sàrgadinnyedarabokkal (ha van leve azt kiadja azalatt a 10 perc alatt amig a tobbit csinàlod) tedd az egészet 2-3 oràt érni a hutobe, és hidegen tàlald.
(Egy nagynénimtol loptam a receptet aki eljutott oda hogy fozési tévékre fizet elo és meg is csinàlja amit tanul. Nagyon gyanakodtam ezen izé làttàn, de érdemes kiprobàlni.)
, 2006. július 20. csütörtök, 16:58 (#)
wow, ilyenkor nyáron egész jó lehet.
a crème fraîche érdekes dolog, olyan, mint a jó magyar tejföl: itthon ugyanúgy nem lehet kapni, mint az utóbbit nyugaton. :)
(#)
, 2006. július 20. csütörtök, 19:54Igen, van min szorakozni a recept àttelepitéseknél. A hust sehol sem ugyanugy vagdossàk fel, stb.
Tényleg egy nyàri kaja, az esti kànikulàban friss roséval tettem asztalra, de vendégeim màr tobb pastissal tul voltak azon hogy illoen értékeljék. A kovetkezo ilyesmi probàlkozàsom a hideg kigyouborka leves lesz. Nnna de ez tényleg off, mivel még tul sok fuszergyomot sem igényel :)
(#)
, 2006. július 24. hétfő, 16:05No igen, a menta... Nagyanyámék kertjében eléggé elszaporodott a virágok tövei körül, és egy fűnyírás alkalmával durván belegázoltunk :)
El tudjátok képzelni azt az istentelenül tömény illatot? :)))
(#)
, 2007. szeptember 21. péntek, 13:18eszpee! Creme Fraiche-t is lehet itthon kapni. SZEGA Camembert sajtszaküzlet a Budagyöngyében.
(#)
, 2008. február 13. szerda, 18:03Tetszett a cikk, szemléztem a receptedet, az alapanyagproblémád egy része megoldható itt: http://www.kecskesajt.gportal.hu
» Filmek
» Könyvek
» Éttermek - térképpel!
» Receptek
» Mobil videók
A Kispad-feednek most
olvasója van. Szeretnél közéjük tartozni? Ezen az oldalon mindent elmagyarázunk.
Az oldal tetejére | Szerzők, tudnivalók, feedek | sesblog és Kispad © 2003-2010 ervin, eszpee, stsmork