Hozzászólások | Szólj hozzá! | Rovatok és keresés
eszpee cikke a Bilagit rovatból, 2006. december 18. hétfő, 08:59 | 9 hozzászólás
A raclette után folytatjuk a nehéz téli francia ételek minisorozatunkat, ráadásul bónusz, hogy a lassan egy éves quiche receptünkhöz hasonlóan ezt is Nathalie meséli el, én meg fotóztam, ezúttal kevesebbet.
Hozzávalók
Elkészítés
És hozza ajánljunk inni száraz fehér bort.
(#)
, 2006. december 18. hétfő, 16:58hopp, egy negyedke reblochon kézen-közön elillant.
, 2006. december 18. hétfő, 17:47 (#)
vártam a kérdést :) valójában készült még egy kistepsi is, arra kellett.
(#)
, 2006. december 19. kedd, 11:58Remek ez a "recept + képek a fázisokról"-műfaj. Egyből beindul a nyálelválasztás.
Most eszembe jutott egy továbbfejlesztési lehetőség: videóra venni, és egy rövid klipet vágni belőle, a főbb/trükkösebb mozzanatokról. Annyira rövidet, hogy aki ezt követve dolgozik, sokszor meg tudja nézni, és ezt ne érezze időrablónak.
Bocs, a sütő 6-os fokozatát esetleg valami kicsit szabványosabb mértékegységben is megadnátok? :-)
, 2006. december 19. kedd, 12:40 (#)
FT, köszi a tippeket.
6-os fokozat: jó kérdés, gázsütőn szerintem nagyjából ugyanúgy megy a skálázás - 8 a maximum, ha ez segít...
, 2006. december 19. kedd, 13:34 (#)
FT, a sütőfokozat beállítása nem teljesen egzakt tudomány. Sok múlik azon, hogy elektromos vagy gázsütőd van-e; ez utóbbin ugyanis nem lehet szabályozni a hőfokot, és a fokozat, amit beállítasz, csak azt mondja meg, hogy milyen gyorsan vagy lassan fogja elérni a sütőd a - kb. 300 fok körüli - maximális hőmérsékletet.
Alapszabály, hogy ismerni kell a sütődet, és ennek alapján kell belőni az adott ételhez, hogy milyen beállításokkal és meddig süljön. A tészták és sütemények (különösen a kelt tészta) nagyon kényesek, ezeknél csak többszöri próbálkozásra lehet eltalálni a helyes beállítást. A főtt krumpliból és miegymásból álló ételek (mint a rakott krumpli, vagy az itt leírt tartiflette) közepes beállítással kb. fél óra alatt elkészülnek, de a vége felé érdemes nézni, hogy megpirult-e a tetejük és ha igen, akkor kiszedni őket. Tíz perc ide vagy oda nem számít.
Az olyasmit, amiben nyers hús is van (egészben sütött, töltött pulyka) több órát és nagy hőmérsékletet igényel; ilyesmivel nincs személyes tapasztalatom, de hallomásból tudom, hogy a karácsonyi pulykához hajnalban kell kelni, hogy ebédre megsüljön a madár.
Légkeveréses villanysütővel van valamennyi tapasztalatom, ezek alapján azt mondom, hogy 180 foknál kezdődik az élet, ezen a hőfokon sütöm a süteményeket, a lasagnát és rendszerint a rakott krumplit is; 200 fokot olyankor használok, ha zöldségeket sütök és azt szeretném, hogy a kockára vágott paprika szélei egy picit szenesedjenek meg; 200 fok fölé még sose merészkedtem, szerintem ott már a cipőtalp is puhára sül.
(#)
, 2006. december 20. szerda, 09:09Köszönet a sütőinformációkért, a hasznos "sütőelméletért"!
(#)
, 2006. december 20. szerda, 21:42#6 FT csak akkor higgy stsmorknak ha neked is légkeveréses a sutod és ugyanolyan edényeket hasznàlsz mint o :) Ha belepakolsz egy csirkét egy magasabb falu sutoedénybe màshogy sul mint egy tok laposon, innentol szerintem is csak kisérletezni lehet. Ami engem illet a soufflé és néhàny pepecs dolog kivételével a 200 és a 210 fokra eskuszom "sole" ra àllitva sutot.
Ha példàul marhahus az ugy, attol is fugg mi hogy van felvàgva, egy puhàbb darabot 160 fokon ràgosabbat hoszabban 140-en stb. Arulnak jopofa hushoméroket, a véres belul 63 fok, a rosé 68, az à point 70 a tobbi nem érdekelt eléggé hogy tudjam, de biztos van egy rakàs recept site ahol ezt elmondjàk.
(#)
, 2006. december 21. csütörtök, 14:29Sic, persze, a te észrevételeid is játszanak... Szerintem amit érdemes az elhangzottakból egy kezdőnek kiindulásként leszűrni (és nem is magam miatt, hanem őmiattuk vetettem fel a sütő-kérdést), az néhány laza heurisztikus szabály.
Ilyenek, hogy
- kísérletezni kell,
- figyelni, mikor puhul, mikor barnul (ne adj' isten: feketedik :-),
- hús nehezebben sül át, mint a zöldség, szívósabb hús jóval nehezebben,
- tészta kényes.
(#)
, 2007. február 4. vasárnap, 14:43A tartiflette csomagolásán lévő recept a fentihez képest azzal egészül ki, hogy 1 dl fehér bort is felhasznál.
» Filmek
» Könyvek
» Éttermek - térképpel!
» Receptek
» Mobil videók
A Kispad-feednek most
olvasója van. Szeretnél közéjük tartozni? Ezen az oldalon mindent elmagyarázunk.
Az oldal tetejére | Szerzők, tudnivalók, feedek | sesblog és Kispad © 2003-2010 ervin, eszpee, stsmork