Hozzászólások | Szólj hozzá! | Rovatok és keresés
stsmork cikke a Fotó rovatból, 2009. július 2. csütörtök, 14:57 | 11 hozzászólás
A fenti képet Szergej Mihajlovics Pokudin-Gorszkij készítette, ha minden igaz, éppen száz évvel ezelőtt. Ehhez képest megdöbbentően jó a színhűség, nem is gondoltam, hogy az akkori színes technika ilyet is tudott. Részletek a cikkben, amelyet az üzenő ládánkba dobott be valaki (és akinek ezúton köszönjük a linket). További képek a flickr-en, illetve a Library of Congress archívumában. Kétoldali munkaundor kezelésére kiválóan alkalmas felvételek, én már órák óta ezeket nézegetem.
, 2009. július 2. csütörtök, 15:16 (#)
Nekem kedvenceim az emberes fotók, nagyon vicces például ez az úr a csíkos pizsamájában:
(#)
, 2009. július 2. csütörtök, 15:52azért a cikkből kiderül (egy csomó részlet persze nem világos, pl. hogy mire fényképezett), hogy itt nem a "negatív" (akármi legyen is az) maga színes - sőt egy kép nem is egy, hanem három felvételből áll össze -, hanem a felvételkor és a levilágításkor alkalmazott szűrők teszik azzá; a tényleg lenyűgöző színhűséget nyilván a három kép különböző arányú színszűrőzésével tudta elérni.
(#)
, 2009. július 2. csütörtök, 16:38Így van, az RGB színeknek megfelelő 3 kép készült, ezért kellett bő napfényben mozdulatlan alakokat fotózni. :-)
Jól látszik pl. a színes füst itt:
http://www.flickr.com/photos/prokudin-gorsky/3280192005/
...vagy a bemozdult háromszínű baba a baloldalon:
http://www.flickr.com/photos/prokudin-gorsky/3279313547/
(#)
, 2009. július 2. csütörtök, 22:35Eszpee,
és, ugyebár, helyesen "Mihajlovics" :D
A színek amúgy tleg döbbenetesek.
(#)
, 2009. július 3. péntek, 12:14Én dobtam be a cikket, csak elfelejtettem aláírni.
Amúgy a fő érdekessége ennek tényleg az volt, hogy fekete-fehér képekből csinált színeseket, és nem is akármilyeneket.
, 2009. július 3. péntek, 13:44 (#)
Benny Mihajlovics: Köszi, átjavítottam a cikket (amúgy se volt egységes a spelling a cím és a szöveg között). Egy ideig még azzal is kacérkodtam, hogy berakom cirill betűkkel a nevet :-)
Karbonade: Még egyszer, kösz! Egyébként itt, ha jól értem a dolgot, nem arról van szó, hogy fekete-fehér képekből csinált színeset, hanem hogy három, színszűrőkkel készített monokróm képből állított össze egy színeset. A Library of Congress archívumában külön-külön megvannak az egyes színnyomatok is.
, 2009. július 3. péntek, 13:49 (#)
Ja igen, és Pokudin vagy Pokugyin? Az orosz írásmódban (Прокудин) "d" szerepel, lágyságjel nélkül, de arra már nem emlékszem, hogy ezt akkor d-nek vagy gy-nek kell átírni. (Oroszból mindig gyenge voltam.)
(#)
, 2009. július 3. péntek, 14:02stsmork: pokugyin az, mert az i lágyít önmagában is, a jeri nem.
(#)
, 2009. július 3. péntek, 19:14Nem inkább Prokugyin? Én pár évvel ezelőtt így hallottam, no meg így tűnik logikusnak, hiszen a "P" után ott az "r", és tanulmányaimból nem rémlik, hogy az néma hangzó lenne (de talán csak nem figyeltem az órán).
(#)
, 2017. július 28. péntek, 09:49so funny)
» Filmek
» Könyvek
» Éttermek - térképpel!
» Receptek
» Mobil videók
A Kispad-feednek most
olvasója van. Szeretnél közéjük tartozni? Ezen az oldalon mindent elmagyarázunk.
Az oldal tetejére | Szerzők, tudnivalók, feedek | sesblog és Kispad © 2003-2010 ervin, eszpee, stsmork