Hozzászólások | Szólj hozzá! | Rovatok és keresés
eszpee cikke a Hátizsák rovatból, 2009. április 3. péntek, 13:17 | 10 hozzászólás
A traboule a latin trans ambulare kifejezésből rövidült, jelentése "átmenni", és ennek megfelelően egy kis átjárót jelent két utca között. Bár van pár, ami még a római korból származik, a legtöbbet a XIX. században építették, hogy a selyemkészítők rossz idő esetén is biztonságban tudják hordozni az anyagaikat. (Lyoni takácsok, megvan? Aki '89 előtt tanult történelmet, az biztos emlékszik még az első munkásfelkelésekre, azóta nem tudom, mennyit tanítanak még belőle.)
Főleg az óvárosban, és a domboldalra épült Croix Rousse negyedben vannak trabouleok, néha egészen kalandos utakon, lépcsőházakon és belső udvarokon keresztül vezetnek át két teljesen különböző hangulatú utca között. A náci megszállás alatt képzelhetitek, mennyire jól jöttek ezek az átjárók az ellenállásnak, mostanára pedig Lyon egyik legjópofább nevezetessége lett belőlük. Lássuk!
Gyakorlatilag az összes traboule szerves része a városnak, nem kiállítási darabok, hanem rendeltetésszerűen használt épületek részei, így lakóházakon, éttermek hátsó konyhái mellett, lelakatolt biciklik közt kacskaringózunk felfedezés közben.
Ugyanis sokkal inkább felfedezés, mintsem városnézés a traboule-keresgélés. Vannak persze idegenvezetős túrák is, de azok csak a népszerűbb, kiglancolt átjárókat veszik sorra, és egyébként is sokkal királyabb érzés magunktól rátalálni egy-egy helyre.
A legtöbb traboule kívülről nem különbözik semmiben egy sima lakóház bejárati ajtajától. Ettől izgalmas az egész: viszonylag szabadon lehet próbálgatni benyitni kapukon, ha nem sikerül, nem néznek tolvajnak. Azért egy kis mosoly nem árt. Egy tipp: sok zárt ajtó megnyílik, ha egyszerűen megnyomjuk az intercom gombot a kaputelefonon.
Bent aztán egész változatos dolgokat találhatunk, a lepukkant, koszos folyosótól kezdve a hangulatos középkori udvarokon át a monumentális lépcsőházakig bármit.
Egyes részek bent el lehetnek zárva, hogy a lakókat azért mégse zavarjuk nagyon, de ez azzal jár, hogy ami nyitva van, oda általában be is lehet menni.
Érdemes a kis szűk udvarokon felfele is nézni, elég klassz a látvány.
A felfedezésben segíthet a város által kiadott ingyenes traboule-térkép, amit információs pontoknál lehet felszedni, vagy egy lelkes rajongó gyűjtése az általam látott legtöbb traboule-lal: 61 számozott átjáróhoz ad utitervet, és vagy még kétszer ennyit listáz.
Ez csak elsőre tűnik erős számnak, valójában az utikönyvek 315 trabouleról beszélnek, összesen több, mint 50km hosszúságban. Gyakorlatilag egyes városrészek teljesen be vannak hálózva.
, 2009. április 3. péntek, 14:21 (#)
Hmm, vajon miért gondoltam én eddig, hogy Lyon belvárosát csupa hatvanas években felhúzott rettenetes vasbeton épület alkotja? Klasszak a képek, egész kedvet kaptam rá, hogy meglátogassalak :) Velence belvárosának van ilyen hangulata, ott is jól el lehet keveredni ehhez hasonló sikátorokban.
, 2009. április 3. péntek, 14:24 (#)
Elképzelni sem tudom, miért gondoltad ezt, a belvárosban egy ilyen ház sincs. Kifele vannak azért panelek rendesen, de az azért nem ugyanaz. Gyere! :)
(#)
, 2009. április 3. péntek, 15:08oltári klassz és romantikus, irigyellek :)
(#)
, 2009. április 3. péntek, 16:52iszonyatosan adják az ívet ezek a rövidített utak. Bp belvárosában hány ilyet ismerünk?
(#)
, 2009. április 3. péntek, 17:36az a lépcsőház brutális. semmiképp sem szeretném kihagyni.
, 2009. április 3. péntek, 18:00 (#)
methan, nem fogod. annál a fotónál még külön gondoltam is rád. :)
elég híres egyébként helyi viszonylatban: http://fr.wikipedia.org/wiki/Cour_des_Voraces (bocs, francia)
(#)
, 2009. április 3. péntek, 21:03Nekem ez távolról a soproni folyóra emlékeztet. Illetve patakra. Ami átfolyik a városon, de be van fedve, és csak néhány ház udvarán látszik - azt is csak felfedezni lehet :)
Nagyon hangulatos ez az egész, vannak mélységei...
(#)
, 2009. április 4. szombat, 18:01Hm, szuper lehet ezeket felfedezni!
Itt Leidenben a "hofje"-túra (a hofjék olyan házak, amik paplakok vagy apácazárdák voltak, ma hatalmas belső udvarról nyíló icipici lakások) meg a falra pingált vers-túra, ami elég helyi dolog.
ivan, nekem is a Gosdu udvar es hasonlók jutottak eszembe. ezt találtam a pesti hasonszőrűekről:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Budapesti_átjáróházak_listája
(#)
, 2009. április 5. vasárnap, 23:29Konradhoz hasonlóan nekem is Sopron jutott az eszembe. A belvárosban ott is nagyon sok átjáró található, amiket ismerve jelentősen könnyebbé válik a gyalogos közlekedés.
Most rákerestem erre a neten, de így infót nem igazán leltem; emlékeim pedig egyrészt távoli múltba vesznek, másrészt átjárót nevesítve nem nagyon idéznek.
(#)
, 2009. április 14. kedd, 06:30De szép képek! :)
» Filmek
» Könyvek
» Éttermek - térképpel!
» Receptek
» Mobil videók
A Kispad-feednek most
olvasója van. Szeretnél közéjük tartozni? Ezen az oldalon mindent elmagyarázunk.
Az oldal tetejére | Szerzők, tudnivalók, feedek | sesblog és Kispad © 2003-2010 ervin, eszpee, stsmork