Hozzászólások | Szólj hozzá! | Rovatok és keresés
stsmork cikke a Művház rovatból, 2003. szeptember 5. péntek, 00:05 | 3 hozzászólás
Éppen tíz éve, hogy egy temetkezési vállalkozó megbízást kapott egy észak-dublini temető sírjainak exhumálására; a telket ugyanis megvette egy ingatlan-befektető, aki lakásokat akart építeni a temető helyén. A szerződésben szereplő százharminchárom sírt rendben fel is bontották, de a csontvázak sehogyan sem akartak elfogyni. Végül huszonkettővel több került elő, mint amennyire eredetileg számítottak. Bizarr.
A telek addig a „Sisters of Our Lady of Charity” karitatív szervezet tulajdonában volt, és száz éven át ide temették az általuk működtetett intézet halottait. A nővérek mégis mindössze hetvenöt darab halotti bizonyítványt tudtak bemutatni, annak ellenére, hogy a halálozás bejelentésének elmulasztása bűncselekménynek számít. Sok sírkövön még a halott neve sem volt feltüntetve, csak a név, ahogyan az illetőt az intézetben hívták. Egyszerűen elkaparták őket, mint a kimúlt háziállatot szokás. Ijesztő.
A temető a szomszédos „Magdalene home” egykori lakói földi maradványainak volt nyughelye, és az eset kapcsán kezdett el az ír sajtó foglalkozni a közelmúlt eme szégyenletes intézményeivel. Ezek az „otthonok” gyakorlatilag női börtönként üzemeltek, ide varrták be azokat a szerencsétleneket, akikről a rendőrség, a helyi pap, vagy a család úgy gondolta, hogy erkölcseik veszélyben forognak. Házasságon kívül teherbe ejtett lányok, szellemi fogyatékosok, kallódó árvák, nehezen fegyelmezhető gyerekek könnyen itt találhatták magukat. Sokan közülük egész életüket a falak mögött töltötték, az intézeti mosodában végzett munkával keresve meg szállásuk és ellátásuk költségeit.
A Magdolna-otthonoknak nem voltak férfi megfelelőik. Ezek szerint ír férfiak erkölcsei nem forogtak veszélyben.
Egy ilyen intézet mindennapjairól szól a Magdalene Sisters című film, amelyet szeptember 18-tól kezdenek vetíteni Budapesten. Mélyen megrázó film, rémisztő látni, hogy (nem is olyan rég!) milyen középkori állapotok uralkodtak ebben az országban. Azzal jöttem ki a moziból, hogy ha másnap azt olvasnám az újságban, hogy az ötvenes évek közepén Kerry megyében boszorkánypereket tartottak, ezek után már azon sem lepődném meg. De nem csak a történet miatt érdemes megnézni a filmet, hanem a színészi alakítások miatt is: mind a három főszereplő (szinte teljesen ismeretlen színészek) egészen jól játszik. Nem csoda, hogy a film Velencében Arany oroszlán díjat kapott.
Nehéz erről a témáról úgy írni, hogy annak ne legyen antiklerikális kicsengése, pedig nem erről van itt szó; nem istennel van a baj, hanem földi szolgáival. Ha egy szervezet nem áll független ellenőrzés alatt, és tagjai között elenyésző számban ugyan, de akad egy-két szadista vagy pedofil, akkor semmi sem vethet gátat vágyaiknak, ez szomorú tapasztalat. Sajnálatos, hogy a katolikus egyház ezt máig nem ismerte fel, és ehelyett körömszakadtáig védi a mundér becsületét.
A napokban derült fény rá, hogy bár a pedofil papoknak még a létezését is tagadták egészen a kilencvenes évek közepéig, ennek ellenére titokban már 1987-ben biztosítást kötöttek, amely állja az ilyen ügyekből eredő perekben megítélt kártérítések költségeit. Kinyílik a bicska az ember zsebében ekkora sumákság hallatán. Addig, amíg az egyház azt üzeni szolgáinak, hogy „bűnözni ugyan nem szép dolog, de ha már megtörtént, akkor mindent megteszünk, hogy elsimítsuk a dolgot” addig az ilyen filmek óhatatlanul rombolni fogják az egyház tekintélyét, ami ugyan sajnálatos, de – magukra vessenek.
Ítélet: lélegzetelállító (szó szerint)
(#)
, 2003. október 10. péntek, 08:19Tegnap mi is megnéztük a filmet, tényleg nagyon jó. Ami tetszett (a filmen magán kívül :) ):
- valóban nagyon jók a színészek, mindenki, nem csak a 3 főszerepelő. Ír filöm rulez! :)
- Manapság a filmekben már nem nagyon lehet új eredeti ötletet látni. Ez a film azonban nekem két nagyon egyszerű de nagyon hatátos filmművészeti fogást is mutatott. Az első az a film elején a lakodalom alatti szó nélküli "párbeszéd". Megtörténik a baj a lánnyal, a hír futótűzként terjed, de a nagy zajban a beszédet nem halljuk, csak az emberek arcjátékát. A másik egy vizuális remekmű: megszégyenített, levágott hajú, véres szemű lány szemére fókuszál a kamera. Eközben a nővér igazságtalan és álszent ledorongolását halljuk. Ahogy egyre jobban fókuszál a kamera a szemre, a pupillában feltűnik a lány arcába közelről vicsorgó görnyedt arc...
- az elején az a dal, az valami csodálatos, akárcsak az előadó pap beleélése. stsmork, ha van infód róla, pls share it.
Ami nem volt teljesen jó (nem a film hibája).
- a feliratozás során valahogy elcsúszott itt-ott a hang és a szájmozgás szinkronja (az angolra).
- Az Oonagh-t a feliratban úgy írták, hogy Una :) Lehet, hogy Uma Thurman járt az eszükben :)
Ehhez kapcsolódó... az egyház nem sok jelét mutatja a javulásnak. Nemrég megjelent egy hír, amiben a bécsi püspök az nyilatkozta, hogy sajnos mindenki látja, hogy a pápa egyre közelebb kerül a halálhoz, és ezen el kell gondolkodnunk. Egyrészt ez egy teljesen triviális igazság, mindannyian egyre közelebb kerülünk a halálhoz minden nappal (bár a mi esetünkben inkább jobb nem gondolkodni rajta). Meg is örültem, hogy végre egy egyházi vezető kimondta a nyilvánvalót. Aztán a következő hír az volt, hogy nem is így nyilatkozott a püspök, félreértették, a pápa nem is haldoklik, nagyon megbánta amit mondott (akkor most melyik is igaz?) és sírt a püspök, mikor megtudta, hogy hogy elferdítették a szavait. Szánalmas, hogy egy teljesen természetes és nyilvánvaló dologról még ma sem mer az egyház beszélni.
(#)
, 2003. október 10. péntek, 13:52Ezt találtam: "Peter Mullan's Magdalene Sisters kicks off with a priest beating the bodhran and chanting The Well Below the Valley at a wedding scene in rural Ireland in 1964". Itt a dal szövege is:
(#)
, 2003. október 13. hétfő, 23:16Ez találó - "Rot in Hell Now - Find Sins Later"
Btw BMiki: Mary Murray .... Una
A témára érzékenyeknek szerettem volna ajánlani még egy filmet, de sajnos hosszas nyomozás után sem sikerült kiderítenem a címét. Egy pakisztáni kisfiúról (Iqbal Masih) szól, akit szülei négy évesen egy kölcsön (20 USD) fejében eladtak szőnyeget csomózni. Jópár évvel később miután megszökött, aktivista lett belőle, de egyes források szerint a szőnyegmaffia kivégeztette. Ilyen címlehetőségeket sikerült előbányásznom, és talán a legutolsó a legvalószínűbb, ugyan én nem dokumentumfimre emlékszem:
A Bullet can't Kill a Dream
Death of the Slaveboy
The Carpet, a documentary film by Magnus Bergmar
» Filmek
» Könyvek
» Éttermek - térképpel!
» Receptek
» Mobil videók
A Kispad-feednek most
olvasója van. Szeretnél közéjük tartozni? Ezen az oldalon mindent elmagyarázunk.
Az oldal tetejére | Szerzők, tudnivalók, feedek | sesblog és Kispad © 2003-2010 ervin, eszpee, stsmork