Hozzászólások | Szólj hozzá! | Rovatok és keresés
eszpee cikke a Művház rovatból, 2003. november 6. csütörtök, 09:33 | 32 hozzászólás
Valószínűleg spoilerezek, úgyhogy csak az kattintson, akit ez nem zavar, vagy már látta a filmet.
Az első rész jó volt: érdekes, konzisztens történet, látványos akciók. A második rész talán mégjobb, valódi kérdéseket hagyott nyitva, "miért tud Neo a Mátrixon kívül is szupermenkedni?", "Talán Zion világa is csak egy szimuláció?" Fú, a "Forradalmak" fényében egész elszégyellem magam, mennyit gondolkozgattunk anno az utolsó jelenet apropóján.
Aztán jött ez a megalomán szar, és az összes kérdést vagy a legbugyutább válasszal zárta le, vagy még annyit se törődött vele. Neó csak kitartja a kezét a való világban, és százával hullanak a robotok, vakon lát, ugyan, hát Gyurcsok mesternek is mennek ilyenek, mit lepődünk meg, nem kell annyit csodálkozni, nézzed az akciójeleneteket, barom.
Mert ennyi az összes, amiért érdemes megnézni. Szinte látom a képkockák aljában pörögni a sokjegyű dollárszámlálót, még élvezem is néha, amikor sikerül elvonatkoztatni az überbugyuta dialógusoktól. Komolyan, mintha valami szar brazil sorozat lenne, "6 órája azt mondtam, hogy bármit megtennék a szerelmünkért. Tudod mi változott azóta? Nem, mi? Semmi." Jóreggelt, hány képkockáért lehetett volna egy legalább közepes szövegírót venni?
És itt már az ember röhög, ha csak kínjában is, mert tényleg vicces a klasszikus cowboyfilmekre hajazó Transformers-jellegű járórobotok colt-előrántása, a Sentinelekből összeálló vezér-arc, az orosz partizánfilmek hősnői, minden, csak az a baj, hogy ez elmúlik amint kijövünk a moziból, és marad a keserű szájíz, az "elvettétek a játékomat, bazmeg" feeling.
(#)
, 2003. november 6. csütörtök, 17:52nemtom, melyik filmben volt ez a parbeszed:
- tudja, mit szeretek magaban?
- mit?
- semmit.
az ott viccnek volt szanva, es rohogtunk. a matrix parbeszedei nem voltak viccesnek szanva, megis rohogtunk. a legjobb a "remego kezzel nehez bakancsot fuzni", bar az allitolag eredetiben ugy szol, h "tiz percig tartott, amig befuztem a bakancsomat".
szal, lehet, h csak a szinkron lett ennyire elbaszva.
(#)
, 2003. november 6. csütörtök, 18:42eredetiben tényleg úgy hangzott, szóval a szinkron IS szar. :)
(#)
, 2003. november 7. péntek, 09:48jo, jo, hozzateszem, h en is csalodott voltam, de a reloaded elso megnezese utan ugyanezt ereztem, aztan megneztem meg ketszer, egyszer feliratosan is, es egy picit lenyugodott a lelkem, osszeraktam, mirol is beszelnek latszolag ossze-vissza a szereplok, es ugy tunt, h van azert rendszer a szocseplesben. ezert nem lehet kizarni, h a revolutionsban is tobb van, mint elsore latszik. pl ha a szarnyas fejvadaszt feluletesen nezi az ember, akkor a vegen bosszankodik, h "ennyi, megoli a replikansokat, aztan visszamegy a csajert es lelepnek?". mikozben ott van a vegen az a papirbol hajtogatott unikornis a fejvadasz almabol, ami egy picit mas megvilagitasba helyezi az egeszet. a total recallban detto, ha figyelmen kivul hagyjuk, h amikor elkezdik betolteni a schwarcinak az emlekeket, a kepernyon latszik a barna foszereplo csaj arca, illetve, h az egyik technikus megjegyzi, h "kek eg a marson? na nema'r!", akkor szimpla akciofilm.
na mindegy, mindenki dontse el, miben hisz. :-)
(#)
, 2003. november 7. péntek, 09:51arra őszintén kiváncsi lennék majd, hogy mit hozol ki ezek alapján újranézéssel a Revolutions-ből... :)
(#)
, 2003. november 7. péntek, 10:41én is, wice, mert engem is elkeserített a film, szívesen találnék valami kapaszkodót, ami alapján találhatnék benne valamit - legalább utólag :) a mozi után arra gondoltam, hogy a 2. és 3. részt együtt forgatták, tehát ők egyben látták ez egészet. Így pedig egyre kevésbé hiszem el, hogy tényleg teljesen megírták a filmet az elejétől a végéig annak idején és nem utólag ragasztották meg trilógiának, mert szvsz iszonyat különbség van a király első rész meg a két - egyre haloványabb - folytatás között. :(
(#)
, 2003. november 7. péntek, 12:10egy feliratos revolutions újranézés közösen?
(#)
, 2003. november 7. péntek, 12:13akkor se, ha fizetnek érte. bocs.
(#)
, 2003. november 8. szombat, 18:52Ha nem ertitek a bekotott szemu neot, akkor olvassatok el a Dűne messiását meg a Dűne gyermekeit! Egyebirant engem lenyugozott a film latvanyvilaga, lehet, hogy a dialogusokra ezert nem koncentraltam annyira. Egyebkent a meg nem valaszolt kerdesekre inkabb azt mondanam, hogy nem kristalytiszta minden egyes reszlet, inkabb el vannak kenve a szelek, mintsem precizen megmagyarazva. De lehet, hogy akkor meg 5 oras lenne a film. Egyebkent meg egy csomo uj kerdest is felvet, amin megint lehet folozni, es nincs elveve a jatekod...
(#)
, 2003. november 8. szombat, 18:55Gyakorlatilag a fél világ kultúr/cool-irodalmát átolvashatnánk, annyi helyről lett összeöntve az utolsó rész. Csak nincs értelme. El vannak kenve a szélek? Az első két rész teljesen konzisztens, valós, hihető volt az alapfeltételeket ismerve. Neo szupermenkedése az utolsó részben nevetséges; az elődök arculköpése. Minek gondolkozni, ott a látvány. Igenis elvették a játékom. :)
(#)
, 2003. november 8. szombat, 19:00A Matrix (elso resz) szinte torvenyszeruen konzisztens tudott lenni, hiszen sokkal kevesebbet mutatott meg a matrixbol, mint a masodik ketto. Tobb info -> tobb kerdes. Amit meg mindig nem tudok viszont, hogy miert csak a telefonokon keresztul lehet kozlekedni.
(#)
, 2003. november 8. szombat, 19:02Ezek szerint arra van józan válaszod, hogy miért tud Neo kitartott kézzel Sentineleket robbantani a valódi világban?
(#)
, 2003. november 8. szombat, 19:06nincs, de ugyis megnezem masodszorra es akkor lesz! :) egybekent meg: ugyan azert, amiert a matrixban is kepes csodakat muvelni. teljesen mindegy, hogy mi a konkret "fizikai" magyarazat, de ez a "rendszeren" belul zart valasz. de mondom, megnezem majd megegyszer, es megmondom a frankot. OK? :)
(#)
, 2003. november 8. szombat, 19:13kiváncsian várom. a mátrixban királykodás teljesen logikus, szoftverrel azt csinálsz, amit akarsz. a valódi világra meg... "hiszem, ha látom" ;)
(#)
, 2003. november 8. szombat, 19:23nem latom be, hogy miert lenne ez kulonbozo dolog; amikor a "szoftver" ugyan ugy a hardverhez (emberi idegrendszer) lett tervezve. ha be tudja csapni a matrix rendszeret, amit senki sem tudott becsapni, akkor miert ne lehetnenek kulonleges kepessegei a BigBrother-ben -- ja a valo vilagban is? :)
(#)
, 2003. november 8. szombat, 19:25A szoftverben eleve voltak kiskapuk az ügynököknek, Neo csak megtalálta ezeket. Következő érvet kérném. :)
(#)
, 2003. november 8. szombat, 19:30nem megyek bele ebbe az erdobe. :)) mondom, hogy lenyegtelen, hogy a konkret megvalositas hogyan es mikent tortenik, a lenyeg az, hogy o a kivalasztott, es kesz. ugyan olyan kerdes ez, mint amikor a veresszaju ateistak azt firtatjak, hogy ki teremtette istent. a zart vallasi rendszerben az egyik axioma az, hogy isten oroktol fogva letezik. a matrixban az egyik axioma az, hogy neo superman
(#)
, 2003. november 8. szombat, 19:35Köszönöm, hogy helyettem érvelsz. :) Pont ezt rovom fel a harmadik résznek, az első kettőben történt szupermenkedésekre mind lehetett volna logikus, nem csak hiten alapuló választ adni az alapfeltételek ismeretében, a revolutions ezt a lehetőséget baszta el, és ezért, ismétlem, elvették a játékom.
(#)
, 2003. november 8. szombat, 19:38bocs, hogy beleszólok, amúgy is eszpee áll nyerésre, de ez az axiómásdi nem okés. Pont az volt eddig a szép, hogy meg lehetett magyarázni dolgokat, még ha talán tévesen is. Ez a "higgyük el"-cucc gyenge. Az isteni axióma is csak akkor áll meg, ha nem teszik hozzá - és túl gyakran hozzáteszik - épp isten melletti érvként, hogy "mindennek kell, hogy oka legyen". Onnantól ugyanis a fenti kérdés is kérdés jogossá válik, és kínosan nem lehet rá válaszolni.
(#)
, 2003. november 8. szombat, 19:38en egy parszor lattam az elso ket reszt, de nem latom, hogy a "hiten alapulo" magyarazatokon kivul milyen valasz letezik arra, hogy neo nem hal meg, amikor smith leolvi, sot, bele is ugrik, es belulrol szetrobbantja... szoval?
(#)
, 2003. november 8. szombat, 19:41hát bazmeg ezt írjuk, hogy ezért szar a harmadik rész! vagy rosszul emlékszem valamire, és smith az első/második részben végzi ki neot?
(#)
, 2003. november 8. szombat, 19:48szerinted ertjuk egymast? en azt mondom, hogy a kivalasztott fogalma mindig is hiten alapulo volt, te meg azt, hogy nem, az elso resz onmagaban zart, hit nelkul is magyarazhato racionalis rendszert kepez, en erre azt mondom, hogy nem, mar az elso reszhez is hit kellett. na most akkor ki nem ert kit?
(#)
, 2003. november 8. szombat, 19:52te nem értesz engem :)
egyrészt: lehet, hogy azt mondod, hogy már az első részhez is hit kellett, de ezt egy a harmadik részből származó példával alátámasztani finoman szólva is félrevezető.
másrészt: az első részben csak annyi hitre volt szükség, mint Kafka Metamorfózisában, hogy elhidd, létezik a mátrix, és a robotok készítették, stb, tehát az alapfelállásnál volt szükséged hitre. Minden más logikusan levezethető volt ebből, és ez még igaz volt a második részre is, kivéve az utolsó jelenetet, ahol Gyurcsok Neo megcsillogtatta paranormális képességeit. Én naív meg még ebből egyértelműen arra következtettem, hogy Zion világa is csak szimuláció. Utólag tényleg megmosolyogtató a bizalmam a film készítőiben.
(#)
, 2003. november 8. szombat, 20:01nem igaz, hogy az elso reszhez csak annyi hit kellett, mert az alapszitu nem magyarazza a kivalasztott letezeset es kepessegeit. tehat neo mindenkeppen csak a hittel magyarazhato. engem jobban erdekelne, hogy hogyan lehet valaki egyszerre racsatlakozva es megsem.
(#)
, 2003. november 8. szombat, 20:05jó, legyen, ő a kiválasztott, elhiszem. ;) de innen nekem túl nagy lépés azt is elhinni, hogy ettől ő már minden csodára képes a kézzelfogható világban is. szerintem nem vezet messzire már ez a vita, maradjunk annyiban, hogy nekem nem tetszik a harmadik rész, elvitte az egészet egy jó scifiből egy szar biblia-feldolgozásba. neked persze ettől (vagy akár ennek ellenére) még tetszhet, kinek a pap, kinek a papné, ugye.
(#)
, 2003. november 8. szombat, 20:06ezt a valaszt elkapkodtad :) majd eloben folytatjuk. :)
(#)
, 2007. július 21. szombat, 08:56A Mátrixot mindenki kultuszfilmnek nézi, csak azt nemtom miért. A fivérek rengeteg helyen ellentmondva saját maguknak, gigászi bakikat követtek el! Példul elgondolkodtatok-e már azon, hogy:
- Ugyebár mindenki potenciális ügynök, akit nem választottak le, ami eddig okés, de itt jön a kérdés, hogy Neo sem volt leválasztva még, amikor Morpheussal találkozott, és ugye az ügynökök képesek mások szemén keresztül látni, lásd a csöves részt.
Akkor miért kellett bepoloskázni Neot?
Miért nem vették át Neo teste felett az irányítást a megfelelő pillanatban?
Ezt úgy próbálták korrigálni, hogy a Mátrixon belül mindenki és senkisem ügynök. Na most akko mivan?
Aztán jött a kettő.
Meg kell hagyni, néhol túltettek az elődön, és annyi logikai baki se csúszott be, csak vizuális.
A Smith ügynökös bunyót emelném ki elsőnek.
Tisztán látszanak a statiszták, akikre nem sikerült rámontírozni Hugo Weaving arcát, meg ott van a be nem tört üveg is...
Az autópályás üldözésről ne is beszéljünk!
Hogy lehet az, hogy egy vadonatúj motorban van annyi benzin, hogy elszáguldjanak vele?
Hogy lehet annyira szitáválőni egy kocsit, hogy az még mindig gurul, és csak a defekt állítja meg? Ami hülyeség! nézzétek meg az amerikai autós üldözéseket! A rendőrök kilövik a menekülő kerekét, de az nem áll meg!
Azután ott volt az a sok értelmetlen, de jól megkoreografált verekedés. Az "elintézésnek" például semmi értelme. Neo megállítja a golyókat, kifogy a lőszere az ellenségnek, és ahelyett, hogy röhögve előkapna kettő gépfegyvert, inkább agyonveri őket! Nem tudtak produkálni egy kormányhivatal előcsarnokos jelenetet, ami talán az egyetlen jó volt az elődben.
A kulcskészítő dumájára is érdemes odafigyelni.
Amikor szóbakerül a bomba, amire a négercsákó többször rá is kérdez, megkérdezik tőle, hogy honnan tudja ezeket. Itt szerintem mindenki egy bő tízperces szupermagyarázatra számított, én is, de a kulcsos lerendezte annyival, hogy "Tudok róla, mert tudnom kell"
És ki értett bármit is az építész halandzsájából? Itt volt szupermagyarázat, de túl sok és túl tömény! Ezt úgy is le lehetett volna rendezni, hogy Vaze egészen idáig hazugságban éltél, vagy vmi hasonló.
A forradalmak.
Már a címválasztás is gyatra, hiszen, ha lett is volna forradalom, akkor is csak Zionban lett volna! A forradalom a fennálló renddel szembeni tiltakozás, olykor fegyverrel. Én azomban csak azt láttam, hogy Ziont ezerrel támadják. Senki nem vonult ki a felszínre Zioni zászlókkal, mivelhogy nincs is zászló, ami elég meglepő, hogy jogokat követeljen.
Az első rész végén Neo azt mondja, hogy megmutatja, milyen a korlátok nélküli világ. Hol és kinek? Illetve tudom kinek. Az ámuldozó operátornak, Morpheusnak és Trinitynek. Talán a Mátrix rabjainak kellett volna!
Én nem értem, miért kellett visszahozni az ellenséget. Egyátalán miért kellett folytatni, hiszen az első részben minden volt. S a végén... ellenség likvidálva, nő megszerezve.
A második részben még elmentek a dramaturgiai agyrémek, de itt!
Észrevettétek, hogy a főszereplő alig szól három szót? Aki látta az Alien 2-t annak a Pst-k se voltak újak. Zion ostromáról pedig csak annyit, hogy nem lett volna-e egyszerűbb, a gépek részéről, ledobni vmi bombát? Ők a fejlettebbek! Hát erre nem gondoltak! Oké, oké így tényleg látványos meg minden, de értelmetlen!
A csúcspont ugyebár a végső Neo vs. Smith összecsapás...lett volna. Szépnek szép, látványosnak látványos, dícséretes is, mert a levegőben még senkik nem harcoltak. A zenét is eltalálták, de nekem a manuális járaton való manőverezés jobban tettszett.
Mátrix 7/10
Mátrix 2 6/10
Mátrix 3 5/10
, 2007. július 21. szombat, 09:20 (#)
Bob, ha egy trilógia utolsó része után valaki képes egy oldalnyit összeelemezni, akkor szerintem nem túlzás a kultuszfilm jelző.
(#)
, 2007. július 22. vasárnap, 01:49Ez 10 pontos volt :D
, 2007. július 22. vasárnap, 10:34 (#)
OFF: Megvan Penálen: van neked humorérzéked, csak nem szereted, ha veled viccelődnek! :)
(#)
, 2007. július 22. vasárnap, 23:08Igen, igazad lehet. A poénkodást egyből a hozzámszóló rangján aluli szarakodásnak érzem. Megtörtént már máskor is.
(#)
, 2007. július 23. hétfő, 13:44eszpee (11 es 15),
szerintem neo kivalasztottsagaba belefer az, hogy o a rendszert "erti", azaz nem csak a beepitett kiskapukat tudja hasznalni hanem annal melyebb szinten manipulal (vö: snowcrash). igy lehet o az egyik legerosebb (Yang parjaval, Smith ugynokkel egyutt). a valo eletbeli csodatetel meg mindig magyarazhato azzal, hogy neki mar nem volt szuksege interfeszre a matrixhoz kapcsolodashoz, kozvetlenul tudott scriptet futtatni, pl a SentinelSelfDestruct.sh -t is.
Ettol fuggetlenul egyetertek a minositeseitekkel, az elso reszbe beleadtak mindent a fiuk, gondolom nem lehetett tudni lesz -e folytatas. az utolso vegen annak orultem volna leginkabb ha a valo vilagrol is kiderul, hogy szimulacio. Az eXistenZ ebbol a szempontbol izgalmasabb, es volt egy regi novella is ami ilyesmire faragta a csattanot, de mar nem emlekszek a cimere.
(#)
, 2007. augusztus 31. péntek, 10:33Akkor nem mondanám, hogy rossz az első rész, ha mondjuk lett volna egy olyan mondat, hogy a kiválasztott kódja feltőrhetetlen és ezért kell bepoloskázni, emiatt nem lehet átvenni a testét. De legjobb tudomásom szerint ilyesmit senkisem mondott. Na most vagy az van, hogy ez egy logikai baki, vagy pedig a készítők úgy gondolták, a nézők rájönnek maguktól. Na, most melyik?
» Filmek
» Könyvek
» Éttermek - térképpel!
» Receptek
» Mobil videók
A Kispad-feednek most
olvasója van. Szeretnél közéjük tartozni? Ezen az oldalon mindent elmagyarázunk.
Az oldal tetejére | Szerzők, tudnivalók, feedek | sesblog és Kispad © 2003-2010 ervin, eszpee, stsmork