Hozzászólások | Szólj hozzá! | Rovatok és keresés
Myreille cikke a Művház rovatból, 2005. június 16. csütörtök, 11:22 | 17 hozzászólás
Kicsit több mint két éve olvastam először Douglas Adams Galaxis útikalauz stopposoknak című könyvét. Megvan az a „rossz” tulajdonságom, hogy fontos könyveket nem csak olvasni, hanem birtokolni is akarom. Rendszeresen járom az antikváriumokat – iszonyatos pénzeket költök könyvekre, és előbb veszek könyvet, mint ruhát - és nagyon boldog voltam, amikor megtaláltam ezt a könyvet a KOZMOSZ FANTASZTIKUS KÖNYVEK kiadásában. (Olyan mókás, hogy a fantasztikus nem csak műfaj, hanem jelző is.) Ezek után kíváncsi kétkedéssel vártam a könyvből készült filmet.
Embereknek, filmeknek, könyveknek megadom a lehetőséget - bármilyen prekoncepcióval is rendelkezem -, hogy bizonyítsanak. Nem gondolom, hogy egy könyv után csak rossz lehet a film, hiszen Maugham Színház című könyve ugyanolyan jó műfajában, mint a belőle készült Csodálatos Júlia. Viszont elképzelni nem tudtam, hogyan lehet filmre vinni Douglas Adams zseniális mondatait és szófordulatait. Félelmem igaznak bizonyult. Sehogyan. Talán, ha nem szeretném annyira a könyvet, akkor a filmet tudnám szeretni. Talán, ha nem ismerném a könyvet, akkor a filmet nem csak halvány lenyomatának érezném. Fordot és Marvint egészen másnak képzeltem a betűk alapján és a vásznon végig idegenek maradtak. Szerencsére nagyon sok poént átmentettek a filmbe is, így élvezhető, de inkább olvasd, mint nézd.
Én, ha idén nyáron nevetésről van szó, akkor a Madagaszkárra esküszöm.
(#)
, 2005. június 16. csütörtök, 13:49A trailert idétlennek tartottam, de most te sem csináltál több kedvet hozzá :)
Különben DA írásai közül a non-fiction kategória talán még jobb, mint a szépirodalom. Szerintem.
(#)
, 2005. június 16. csütörtök, 14:26Én személy szerint a Madagaszkártól is többet vártam. Lehet, hogy sokat rontott a színvonalon a magyar szinkron, mindenesetre én azt sem javaslom.
(#)
, 2005. június 16. csütörtök, 14:30Kb.480db sci-fit olvastam beleértve a
kitűnően megszerkesztett GALAKTIKA
magazint.Van mit olvasni.:-)))
Tetszik a téma.:-)))
(#)
, 2005. június 16. csütörtök, 19:14Az a baj, hogy én Clarke-n nevelkedtem, már, ami a sci-fit illeti. Sajnos utána már nem sok szerző köti le az embert, már, ami a sci-fit illeti. Tudom, hogy Douglas Adamst nem annak kéne tekinteni, de akkor minek? Ha a humorát kéne értékelni, akkor Woody Allenhez kéne hasonlítani, és akkor is ő maradna alul :)))
Nekem kicsit unalmas volt a könyv, így a közepe felé egyszerűen kikopott a kezemből, emléxem, végre megtaláltam egy könyvet, amit már régóta kerestem, és inkább azt kezdtem el olvasni. Egyszerűen nem éreztem rá arra, amire valószínűleg sok más ember igen, mert nem élveztem a könyv olvasását.
A filmet valszín megnézem azért :)
Gr0
(#)
, 2005. június 16. csütörtök, 23:18Kung Fu Hustle, ha nevetes kell. Azert a GUS-t is megtekintem, aztan egyszer el is olvasom talan...
(#)
, 2005. június 17. péntek, 00:21Furcsa egy film. Kicsit Monthy Pythonos az egész. Se eleje, se vége, és közben sem történik semmi említést érdemlő. Helyenként jókat röhögtünk a gageken. Aztán felálltunk és hazamentünk mosolyogva és fejcsóválva.
(#)
, 2005. június 17. péntek, 22:58A Galaxis Útikalauzt - mármint a könyvet - lehetetlen megfilmesíteni, mert Adams oldalanként lő egy olyan körmondatot, ami önmagában megtöltene egy filmet...
Jelen adaptációt viszont el kellett fogadnom egész jónak, főleg, hogy kanonizált: Adams írta a forgatókönyvet, és a regény elsőbbsége sem áll, mert először a rádiójáték létezett.
Sajnos ahhoz, hogy befogadható hosszúságú film legyen belőle, ki kellett csontozni a sztorit, és ráhúzni a szokásos kergetőzős-szerelmes dramaturgiai vázra.
Ténlyeg a Monty Python-alkotásokat idézi, meg nagyon angol. Nem tudom eldönteni, hogy ez előny-e, avagy hátrány. Mindenesetre mulatságos.
Nektek feltűnt már, hogy az Útikalauz majdnem pont olyan, mint a Wikipedia?
(#)
, 2005. június 18. szombat, 13:59A Solarisról mint könyvről mi a véleményetek. Szeritem nem lenne rossz csak marha sok benne a "földrajzi" leírás(10-20 oldalak fejezetenként) ami marha unalmassá tesz az egészet. Oly annyira, hogy inkább átlapozom azokat a részeket, pedig nem szokásom. De amúgy nagyon tetszik.
Állítólag a film gyatra lett, már az új verzió George Cloone-val, viszont a régi 60-as évekbeli élethűen vissza adja a könyvet.
(#)
, 2005. június 19. vasárnap, 13:20Ki kell álljak a film mellett, miután tegnap éjszak megnéztem!
Ad1. Mint ahogy Geri írja, a H2G2-nek nincs 1 db változata, hanem legalább 4-5, a filmet megelőzően.
Ad2. Douglas Adams egy szemét cambridge okostojás, aki a regényében jól bemutat a filozófusoknak, fizikusoknak, meg úgy általában a társadalmi szabályoknak. Ezért olyan jó.
Ad3. Douglas kívülről néha részt vett a Monty Python, belülről a Dr. Who szerkesztésébe, az angol 60-as évekbeli abszurd színház csúnya kigúnyolásában.
Konklúzió: Thehát, ha még mindig azt gondolod, hogy a H2G2 lightos, poénos kis könyv, ami ráadásul sci-fi, akkor már a film is segít kirázni ebből a hülyeségből. És, ha nagyon akarod, odaadom a rádiójátékot.
Utóhang: Ugye emlékszünk a petúniára? Na ugye!
(#)
, 2005. június 19. vasárnap, 17:39A petúnia és a cet nagyon ott volt...
Volt ebben a movieban még pár ügyes filmes megoldás. Pl. az átkötés a Föld felrobbantása után, az Útikalauz megjelenítése, a bolygógyár - bár az inkább a látvány miatt-, és nekem az Arany Szív is bejött, ennyire eredeti (hülye) formájú űrhajót még nem láttam.
Zaphodot nagyon nem így képzeltem el, de a róla szóló híradórészleteken is megfetrengtem.
(#)
, 2005. június 20. hétfő, 10:03Alighanem sok paradicsomot indítok útnak magam felé, de az őszinteségből nem engedünk: engem nem varázsolt el.
Helyenként tréfás, de sokszor kicsit egyszerű. Nem tudtam értékelni ezt a gyerekjáték-robotos-űrhajós vicceskedést, meg az 50-es évek sci-fi paródiája jellegű díszleteket sem.
Egynek elmegy, de annak hosszú. Nem sci-fi, talán valami vígjátékféle. Sebaj, megvolt.
(#)
, 2005. június 20. hétfő, 15:13ez egy amolyan "egesz jo" film volt, 7/10 monnyuk, lenyegeben vegig vicces, es nagyon helyes, h nem probaltak egy az egyben atvenni a konyv tartalmat. a latvany tokeletesen el lett talalva, persze en se ilyennek kepzeltem marvint, de tetszett, ahogy megcsinaltak.
problemak: a regenyben nagyon vicces mondatok itt nem mindig utnek, foleg idozitesi problemak miatt, helyenkent mar-mar bosszantoan kaotikus jelenetek (foleg az arany sziven, amikor zaphod orjong ossze-vissza, itt jobban kezben kellett volna tartani a dolgokat), + az ujonnan belerakott szerelmi szal, bar - eloiteleteim ellenere - igeretesen indult, a vegen atcsapott nyalba, sajnos.
ezekert levontam 3 pontot, de amugy jol szorakoztam, lehet, h megegyszer megnezem, foleg a vogonok miatt, akik egyszeruen tokeletesek. adjunk halat (kosz) az egnek, h babokat hasznaltak hozzajuk, nem cgi-t.
(#)
, 2005. június 20. hétfő, 15:15btw, aki szerint woody allen humora jobb, mint douglas adamse, az... ehh, hagyjuk, olvasgass csak clarke-ot. mar ami a sci-fit illeti.
(#)
, 2005. június 20. hétfő, 16:36"aki szerint woody allen humora jobb, mint douglas adamse, az..."
...az más ízlésű mint te. Ugye, ez a mondat vége?
(#)
, 2005. június 20. hétfő, 18:11ez is egy ertelmezes.
(#)
, 2005. június 20. hétfő, 19:31a szépprózát meg filmeket illetően én speciel sokkal jobban szeretem woody allen humorát, publicisztika kategóriában viszont ő nem is indul. hja, mind mások vagyunk.
(#)
, 2005. július 29. péntek, 11:49A Galaxis utikalauz stopposoknak Kozmosz Fantasztikus Könyvek sorozatban kiadott kötete csak a "trilógia" (ami 5 -mások szerint 6- részből áll) első része. A film természetesen nem csak az első részből készült. Szerintem roppant jó filmre sikeredett. Douglas Adams utánozhatatlan.
Clarke nagyon jó sci-fi-ket írt, bár egy idő után meglehetősen egyformának tűnnek a történetek. Nem kellene leragadni nála. Ajánlom még Ray Bradbury-t (Marsbéli krónikák alapmű véleményem szerint), vagy Asimovot... Kezdetnek...
Tiszteletem
» Filmek
» Könyvek
» Éttermek - térképpel!
» Receptek
» Mobil videók
A Kispad-feednek most
olvasója van. Szeretnél közéjük tartozni? Ezen az oldalon mindent elmagyarázunk.
Az oldal tetejére | Szerzők, tudnivalók, feedek | sesblog és Kispad © 2003-2010 ervin, eszpee, stsmork