Hozzászólások | Szólj hozzá! | Rovatok és keresés
NagyGa1 cikke a Torokgeek rovatból, 2007. február 19. hétfő, 18:08 | 31 hozzászólás
Folytatjuk NagyGa1 professzor PS3-sorozatát. Aki ebben a pillanatban még úgy gondolja, hogy játszani fogunk, vagy - hozzám hasonlóan - arra számít, hogy informatikai ismeretek nélkül is meg fog birkózni a cikkel, annak is bátran ajánljuk a kattintást.
Arcvédőben.
Előzmény: első rész
Az eredeti firmware a manapság szokásos nagycég-mentalitáshoz hűen hátulról közelíti a felhasználót: csak az MPEG1/2/4 SP, AVC/h264 kodekeket ismeri nem tudom milyen konténerben, és egyáltalán nem hajlandó a legelterjedtebb .avi fájlokkal foglalkozni, nem támogatván semmi olyasmit amit ne lehetne kontrollálni.
Éppen ezért olyan értékes az Other OS opció által adott nyítság: Linux alatt azt használ a felhasználó amit éppen akar.
Térjünk is a lényegre. Linuxot szeretnénk második rendszernek és az egyik legjobb és magyarok által vezetett fejlesztésű Mplayerrel videót lejátszani.
Mivel a SIXAXIS kontrolleren gépelni meglehetősen kényelmetlen, mindenképpen szükségünk lesz legalább egy USB billentyűzetre, de jó választás a wireless USB csatlakozós egér/billentyűzet kombó, a megfelelő kényelem érdekében.
Az első felmerülő kérdés: melyik disztrót?
Jelenleg a Yellow Dog Linux a hivatalosan támogatott disztro akiknek a Sony még fizetett is ezért, a Gentoo és a Debian támogatja a rendszert, a Fedora Core pedig egy nemhivatalos extension cédével futtatható.
Debiant eddig egyszer láttam közelről, Fedorát és Gentoot ismerem jobban, a YDL pedig Fedora klón, ráadásul "hivatalos" disztrib ami még bináris is, erre esett az első választásom.
És az első meglepetés is, ugyanis nem csak bedobja az ember a cédét aztán bootol, hanem le kell tölteni a Sonytól egy új bootloadert<http://www.playstation.com/ps3-openplatform/manual.html> és felinstallálni. Szerencsére ez egyszerű: az otheros.self és otheros.bld fájlokat el kell helyezni egy PS3/otheros könyvtárban valami USB tárolón vagy memóriakártyán, bedugni a gépbe és máris kiválasztható a Settings -> System Settings -> Install Other OS menüpont, illetve kiválasztható hogy alapból a PS3 firmware van az Other OS induljon-e.
Már ha előzőleg megfelelően megformáztuk a gépet a Settings -> System Settings -> Format your Hard Disk menüből.
Sajnos mindegy hogy mekkora wincseszterünk van, ez a formázó csak kétféleképpen hajlandó működni: vagy az eredeti rendszer kap 10 gigát és az 'otheros' a maradékot, vagy fordítva. Ha ez nem szándékos akkor változhat majd a firmware updatekkel.
Ha felment a bootloader, akkor a Settings -> System Settings -> Default System -ben tudjuk kiválasztani hogy a rendszer következő indításánál melyik OS induljon. Sajnos ezt minden alkalommal meg kell tennünk az eredeti firmware alól, nem túl kényelmes.
Az imént felrakott loader a kboot prompting viszi el a rendszert, ahonnan tíz másodpercig a Tab nyomkodásával kiválaszható, hogy tuladjonképpen mit is szeretnénk.
Természetesen a Sony rendszeréhez való visszatérés kimaradt, hadd szívjon aki nem vett YDL supportot. (Kedves Olvasóinkat mi beavatjuk a titokba: boot-game-os begépelésére indul az eredeti módon.)
Ezután már csak bedobjuk az installcédét és az 'install' vagy 'installtext'kiválasztása után már bootol is, lehet telepíteni, pont úgy ahogy a disztibúciót az ember egy normál pécére telepíti.
Miután a YDL-t felraktam rá kellett jöjjek hogy rossz lóra tettem: nincs alá Mplayer bináris és alapból a beépített lejátszó nem is tud a Sonytól eltérő kodekeket, ezért kénytelen lennék magam fordítani.
Egy Mplayer esetében ez azonban pepecsmunka, egyenként kellene a netről levadászni és lefordítani minden szükséges comagot és kodeket.
Ezért nálam volt egy gyors YDL le Gentoo fel csere, ugyanis a Gentoo más. Forráskód-disztro, vagyis nem binárisokat kap az ember, hanem forráskódot, majd abból a saját gépén fordít a saját processzorára és hardverére optimalizált binárist.
Érdekes a telepítés. Az ember letölt egy Stage 4 tarballnak nevezet Cellre fordított alapcsomagot ami tulajdonképpen egy gyökérkönyvtár tömörítve, kreál egy partíciót majd kicsomagolja rá, meg beállítja hogy milyen felbontásban szeretné ha indulna a gép. Az én tévém sajnos elég ősi, csak a 480p a legmagasabb felbontás amit ismer (4 éves plazma. 480p a progresszív, 480i az interlace. Hacsak lehet, válasszunk progresszívet).
Bootolás után video módot menet közben is válthatunk a ps3videomode programmal, illetve lekérdezhetjük a lehetséges módokat:
localhost ~ # ps3videomode -v
0:auto mode
YUV 60Hz 1:480i 2:480p 3:720p 4:1080i 5:1080p
YUV 50Hz 6:576i 7:576p 8:720p 9:1080i 10:1080p
RGB 60Hz 33:480i 34:480p 35:720p 36:1080i 37:1080p
RGB 50Hz 38:576i 39:576p 40:720p 41:1080i 42:1080p
VESA 11:WXGA 12:SXGA 13:WUXGA
Az eredetileg adott kábel normál kompozit (sárga-fehér-piros), ezzel a legmagasabb elérhető felbontás 480i. Ha ennél nagyobbat szeretnénk akkor vennünk kell a tévénknek megfelelőt, legjobb a HDMI kábel, eggyel roszabb de még mindig csodás a Component kábel (piros-zöld-kék + fehér-piros), monitorhoz meg spéci HDMI- vagy AV-VGA, AV-DVI-t.
Az alap stage4 tarballban nincsen mplayer (vagy grafikus felület :)), ezt nekünk fordítanunk kell, méghozzá úgy hogy a kernelben már meglévő framebuffert használó rész, meg az ősi dvd törés is benne legyen:
localhost ~ # echo 'media-video/mplayer directfb fbcon cpudetection dvd dvdread' >> /etc/portage/package.use
localhost ~ # emerge mplayer
Az 'emerge' a Gentoo programterjesztő rendszere, mint a Redhatnál az RPM/yum/up2date vagy a Debiannál az apt-get. A fenti parancs listát készít az mplayerhez szükséges csomagokról, amelyik nincs telepítve annak letölti a forrását, lefordítja, installálja, majd ugyanezt megteszi az mplayerrel is.
Itt van egy szívási pont: minden felbontásnak van egy alap verziója ami csak a képernyő középső részét használja, meg egy 'full screen' amivel meg lelóg a képről, elvesztvén ami a széleken van. Egyik sem az igazi, az elsőbben a képernyő fele nem használható a másodikban meg nem látsz egy jelentős sávot. Ez sajnos leginkább a tévék problémája (overlay vagy mi).
A normál boot után a kisképernyős módban vagyunk, ez így jó, mert parancssor egy része elveszik a full screenél. A lejátszáshoz ez nem jó, mert ki szeretné a tévéje felét üresen hagyni? A megoldás: a lejátszáshoz írunk egy (vagy több) scriptet, ami:
Két külön scriptet írunk, az egyiket a normál 4:3 képarányú mozik lejátszásához, a másikat a 16:9-hez:
localhost ~ # echo 'OLDMODE=$(ps3videomode)' > mp
localhost ~ # echo 'ps3videomode -v ${OLDMODE} -f' >> mp
localhost ~ # cp mp mp169
localhost ~ # echo 'mplayer -sws 2 -fs -vo fbdev -vf expand=0:-32,
scale=512:480 -quiet $*' >> mp
localhost ~ # echo 'mplayer -zoom -sws 0 -vf expand=-32:-32,
scale=720:480 -vo fbdev -quiet $*' >> mp169
localhost ~ # echo 'ps3videomode -v ${OLDMODE}' >> mp
localhost ~ # echo 'ps3videomode -v ${OLDMODE}' >> mp169
localhost ~ # chmod u+x mp mp169
Megkérdezheti valaki hogy az miért méretezem 512:480-ra, az nem egészen 4:3 (az 512x448 detto), vagy a 720:480 sem 16:9. Nem tudom, az én tévémen ez adta azt az arányt. Ami fontos ha próbálkoztok: mind az expand és a scale paraméterei mind oszthatók kell legyenek 16-al, különben nem garantált az eredmény.
Mozit lejátszani így tudunk:
localhost ~ # ~/mp <mozi fájl>
vagy ugyanez mp169-el. Valószinűleg szükségünk lesz az mplayer billentyűzet parancsaira, a legfontosabbak a kurzorbillentyűk illetve a q a kilépéshez.
Ha a fájl CD-n van, azt a behelyezés után fel kell csatlakoztatnunk az /mnt/cdrom könyvtár alá:
localhost ~ # mount /mnt/cdrom
Megnézhetjünk hogy mi van ott
localhost ~ # ls /mnt/cdrom
Lejátszhatunk
localhost ~ # ~/mp169 /mnt/cdrom/mozi.avi
(de használhatunk wildcardot is, pl ~/mp169 /mnt/cdrom/*oz*).
Kivehetjük
localhost ~ # eject /mnt/cdrom
DVD vagy más interlaced tartalom megtekintéséhez per pillanat a legjobb ha az eredeti firmware funkcióját használjuk, mert a framebufferen keresztül nem lehet interlace lejátszani, ha meg beiktatunk egy deinterlace filtert az visszavesz a minőségből. (Amúgy is tök buli a SIXAXIS-on irányítani a dvd playert.) Ha mindenképpen erre adnánk a fejünket, akkor:
localhost ~ # echo 'OLDMODE=$(ps3videomode)' > mpdvd
localhost ~ # echo 'ps3videomode -v ${OLDMODE} -f' >> mpdvd
localhost ~ # echo 'mplayer -zoom -sws 0 -vf pp=lb,expand=-32:-32,
scale=720:480 -vo fbdev -quiet dvd:// $*' >> mpdvd
localhost ~ # echo 'ps3videomode -v ${OLDMODE}' >> mpdvd
localhost ~ # chmod u+x mpdvd
és már megy is:
localhost ~ # ~/mpdvd
Végeztem egy kis képminőség-összehasonlítást, a bal oldali kép a régi Philips DVD 5100K lejátszóval készül, a jobb a PS3/MPlayerrel, Canonnal fotózva egyazon tévéről.
Két gyors észrevétel: a régi képek olyanok, mintha a színek száma erősen korlátozott lenne (12 bites DAC van a Philipsben, amivel két évvel ezelőtt erősen hirdették), illetve a színek, különösen Al Gore jobbján a piros sokkal jobban átjön.
Vannak azért problémák is. A legutóbbi stage4 tarballban egy 2.6.16-os PS3 patchelt kernel jön, amiben a framebuffer implementáció nem éppen a legjobb: nem lapozza a képeket, hanem folyamatosan tölti fel a képernyőt. Ezt alacsonyabb felbontásban csak a nagyon éles szeműek veszik észre, viszont ha valaki 1080p-ben nyomja akkor állítólag eléggé zavaró.
Pár napja kijött a 2.6.20-as kernel, amiben már hivatalosan a Sony mérnökei által támogatva benne van a PS3 support, csak nem működik:
Notice that the support at this time is incomplete (apparently enabling it will not boot on a stock PS3) and it doesn't support the devices included like the graphics card, etc.
Bravó, Sony-mérnökök!
Pár évvel ezelőtt apám magyarországi lakásában beüzemeltem egy pécét, amit innen is elérek és amivel fel tudom venni az engem érdeklő műsorokat. Eleddig kénytelen voltam XviDet használni, mert ez volt a legjobb kodek amit a Philips tudott (mpeg4). Mostantól gyakorlatilag bármire átállhatok, mert mind az otthoni gépemen mind az ittenin az én kezemben van a kontroll a szoftver felett, úgyhogy az idei nyári szezonban már h264-en (x264) fogom nézni a Tourt! Hacsak addig nem jön valami jobb...
Egyenlőre nincs rá szükségünk, de ha szeretnénk valamilyen nem túl memóriahasználó grafikus felületet is, az Xfce pont megfelel:
localhost ~ # emerge xfce4
localhost ~ # startxfce4
Az én tévémen ez nem annyira használható, mert nem tudom megfelelő felbontásban beindítani - a kisképernyős kb 500x384 felbontás túl kicsi, a full screenben lelógnak a panelek. Ha valakinek újabb tévéje van vagy monitorra kötötte, az nyugodtan használhat grafikus felületet.
De erre még visszatérünk.
(#)
, 2007. február 19. hétfő, 20:15A mellékesen megemlített magyarországi filmfelvevő PC-ről is syívesen olvasnék egy ilyesmi leírást!
(#)
, 2007. február 20. kedd, 07:55A példafilm címe illik a cikkhez: An Inconvenient Truth
:)
Ja, és Linux rulz. :D
(#)
, 2007. február 20. kedd, 09:17Koszi szepen a tesztet!
Nagyon vartam mar a cikk 2. reszet!
(#)
, 2007. február 20. kedd, 11:27Meg valami...
Irod hogy ha graf feluletet akar az ember, akkor tegyen fel xfce-t, de en ugy latom, hogy alapbol is van graf felulet, megpedig az enlightenment (mivel a telepitos screenshot-on pont azt raka fel). Persze lehet hogy az xfce konnyebben hasznalhato...
, 2007. február 20. kedd, 12:39 (#)
Gentooban alapból nincsen grafikus felület (hacsak el nem néztem), viszont a YellowDogban tényleg enlightement van.
Ali: mire gondolsz? :) Egyébként egyetértek!
(#)
, 2007. február 20. kedd, 13:26NagyGa, igazad van, az a screenshot me'g a YDL telepitesekor keszult, csak en kesobb osszemostam a kettot... my bad...
(#)
, 2007. február 21. szerda, 11:08Egyetértek, a filmfelvevős PC-ről én is szívesen olvasnék. :)
, 2007. február 21. szerda, 12:04 (#)
Haha! :)
(#)
, 2007. február 25. vasárnap, 20:01Mások is ráéreztek az ízére:
(#)
, 2007. március 3. szombat, 05:04A 720:480-as (720:576 a PAL verzió) felbontást az első digitális video formátumból vették át a dvd szabvány kialakításakor, a tv-ket pedig nyilván a dvd-khez szabták. Valószínűleg sávszélességbeli okai vannak, hogy pont ekkora lett. A lényeg, hogy eredetileg van egy kapcsoló (flag) a videó anyagban, ami megmondja, hogy 4:3-ban vagy 16:9-ben kell visszajátszani az adott videót, és a készülék a függőleges felbontáshoz viszonyítva "kifeszíti" a megfelelő képarányba a képet. Tehát ha valahogy be tudnál állítani 854x480-as felbontást grafikus módban, akkor nem lógnának le a panelok. Karakteres módban szintén valami szélesvásznú módot kellene keresni.
(#)
, 2007. március 8. csütörtök, 10:45A Sony hamarosan virtuális világot is kínál a PS 3-hoz
http://it.news.hu/hirek/2007-03-08/sony_hamarosan_virtualis_vilagot_kinal_ps_3.html
Dajkó Pál | 2007-03-08 10:02 | IT.internet | Forrás: Reuters
Megjegyzésem: Fogják még Gibson akkora prófétának tartani, mint Verne-t...
(#)
, 2007. április 30. hétfő, 11:47Szevasztok én nem igen értek az ijen szakmai és kiber dolgokhoz, de azt 100%-ra álíthatom hogy a ps3 hatalmas játszhatóságot és élvezhetö grafikát biztosit. Amióta meg van egy pár játékot végignyomtam egy full hd tv-n és nyugottan ki merem mondani, NAGYON KIRÁLY.
(#)
, 2007. április 30. hétfő, 13:13Úgy tűnik, a helyesírásra rossz hatással van. :)
(#)
, 2007. május 9. szerda, 17:25Sziasztok!
Szerintetek egy japán verziós ps3ra lehet európai firmwaret rátölteni? Lenne 1 olyan kiló körül, de nem merem megvenni, nehogy kompatibilitási problémák legyenek.
Köszönöm
u.i.: Ha szeretnék venni hozzá hdtv-t akkor mire vigyázzak, illetve tudtok-e ajánlani valamit?
, 2007. május 10. csütörtök, 01:55 (#)
Szia,
Japán géphez japán firmwaret! ;)
(Nem vicc, tényleg lehet különbség és a Sony így ajánlja)
Viszont a japán firmwaret
- nem biztos hogy tudod használni a magyarországi kapcsolódási ponthoz csatlakozásra
- minden japánul lesz rajta
- frissítését le tudod tölteni kézzel is, ha máshogy nem.
Én pl szívok, mert a hongkongi szerverre hoztam létre accountot annak idejém, mert még csak Japán meg HK közül lehetett választani. Így alkalmama van pl Gran Tourismo HD-vel ékes kínai feliratokkal játszani. :)
Utólag csak a gép legyalulásával lehet átállni - a Sony azért hozza a szokott formáját...
(#)
, 2007. május 14. hétfő, 14:11Sziasztok!
Több dolgot nem értek a válaszodban NagyGa1.
Mit jelent az hogy:
- nem biztos hogy tudod használni a magyarországi kapcsolódási ponthoz csatlakozásra
Még nincs megfelelő megjelenítőm, nem nagyon foglakoztam a menüjével eddíg, internetezni viszont sikerült vele, a browserét használtam. A menüben egyántalán nem találtam japán feiratot, csak angol szöveg van. A különbség csak annyi egyenlőre hogy a körrel lép be és az x-el meg ki a menükből. Ha leírnád hogy mit nézzek meg feltétlenül mielött megveszem azt nagyon megköszönném.
- Utólag csak a gép legyalulásával lehet átállni
(mire, az accountodra vagy a firmware cserére)
Előre is köszönöm
, 2007. május 14. hétfő, 15:45 (#)
Szia.
"nem biztos hogy tudod használni a magyarországi kapcsolódási ponthoz csatlakozásra"
Azt jelenti, hogy japán firmware-el lehet, hogy nem lehet magyarországot kiválasztani lakhelyedül, amikor az accountodat csinálod. És nem biztos, hogy a hozzád otthon legközelebb eső, tehát leggyorsabb magyar PS3 network kapcsolódási ponthoz fog kapcsolódni, hanem esetleg a távoli japánhoz. Emiatt a firmware frissítések letöltése lassú lehet, meg bármikor amikor bármi a PS3 hálózathoz fordul, akkor lassulhat. (GTHD pl felrakja a hálóra a legjobb idődet. Amikor épp le volt halva a háló, a játék látszólag fagyott - percekig várt a hálózati válaszra.)
De lehet hogy ez már nem így van. Én megszívtam, azóta is hongkonghoz csatlakozom szingapúrból. Ez lehetett azért, mert amikor a hongkongit megvettem, még nem volt szingapúri launch, ezért nem is lehetett azt kiválasztani.
Ezen kívül mivel az országhoz tartozó PlayStation Store-ból töltheted le a dolgaidat, az ingyenes GTHD csak kínaiul volt fent, mert hongkonngban az van.
"Utólag csak a gép legyalulásával lehet átállni"
Új országba bejelentkezni az új accountoddal - de jobban belegondolva ez lehet, hogy hülyeség. :)
A fenti infókat azért célszerű fenntartásokkal kezelni, nem néztem utána, csak ezt gondolom. (!) Tök más is lehet a helyzet.
(#)
, 2007. május 27. vasárnap, 18:30Hi !
Légyszi' áruljátok el, UK verziójú PS3-at, Magyarországon 100%-osan lehet használni ?
, 2007. május 28. hétfő, 08:15 (#)
Lásd fent.
(#)
, 2007. július 1. vasárnap, 17:59Ha felteszem a ps3ra a Linux-ot, lehetséges lesz-e hogy játékokat másolok a gépre, és onnan le is játszom őket? Előre is kösz
, 2007. július 2. hétfő, 00:19 (#)
Pötyi: nem.
(Kivéve a linuxos játékokat, de jelenleg ők sem tudják a PS3 3d kártyáját kihasznelni, mert a hypervisor nem ad hozzá hozzáférést.)
(#)
, 2007. július 9. hétfő, 13:32hali!tudnátok nekem segitteni?feltettem a ydl-ot a ps3-ra!mindent megcsináltam ahogy kell!beirtam azt hogy:root ,meg a passfordot!utánna azt kéne beirnom hog"startx"elvileg akkor indul a ydl!de nekem semmi!:(csak fekete kép!miért??????elöe is kösszi! /meg megköszönném ha adnátok oldal cimet ahonnan le lehet szedni a Fedorát vagy a Gentoot./
(#)
, 2007. július 9. hétfő, 14:03http://torrent.fedoraproject.org/
http://www.gentoo.org/main/en/where.xml
(khm, gentoo nagyon macerás...)
(#)
, 2007. július 9. hétfő, 20:32innét töltöttem de nem volt jó!melyiket kell pontossan letölteni?kösszi!
, 2007. július 10. kedd, 04:40 (#)
Azt hinné az ember, hogy a YDL alapból grafikust kellene hogy bootoljon, de lehet hogy ennek módja csak a megvásárolt supportból derülne ki. (Nem szép dolog. :))
Abból ítélve, hogy nem hibaüzenetet kapsz a startx-re, hanem fekete képet, az X talán elindul, de nem jelenik meg a tévéden.
Meg kellene nézni, hogy:
- mit tud a tévéd
- mit adtál meg kernel paraméterként a bootoláskor a pvideomode beállításai szerint
- mi a kiválasztott mód az X-nek, gondolom ezt a YDL az installáláskor kérdezi, de ha nem akkor az /etc/X11 alatti konfig állományokban szokott lenni.
A gentoo PS3-on nem tudom miért bonyolult, egy gyors gugli alapján az a benyomásom, hogy talán ennek van a legjobb (ingyenes) support leírása a neten:
http://www.gentoo.org/proj/en/base/ppc64/ps3/
Mellesleg a cikkbeli step-by-step leírás is ezen van. :)
(A cikk megírása óta semmit sem csináltam a telepített Gentooval, kivéve hogy kicsit faragtam az inditó scripteken. Van 4:3, 16:9 meg cinerama verzió, otthonról lehet hogy felrakom őket. Talán kíváncsiságból frissítek is egyet. :))
, 2007. július 10. kedd, 04:45 (#)
Ez jónak tűnik:
http://robertwrose.com/2007/05/installing-latest-fedora-core-7-on-ps3.html
Pötyi, a fekete képernyőt lelőheted ctrl+alt+backspace kombóval, vagy átléphetsz egy textre ctrl+alt+F2 (Fx) -vel.
Ezután a tail -f /var/log/messages vagy /var/log/Xorg.0.log beszédes lehet. :) (YDL-en máshogy hívhatják ez utóbbit)
(#)
, 2007. július 10. kedd, 09:30hali!valaki nem tudná megadni az msn cimét?ugy könnyebb lenne elmagyarázni!elöre is köszi!
, 2007. július 10. kedd, 10:37 (#)
A gmailon van emailcímem, nickemmel megegyező.
(#)
, 2007. július 10. kedd, 13:20az én msn cimem:hobor15@freemail.hu!!!vegyél fel!kösszi!
, 2007. július 10. kedd, 19:18 (#)
Nincs MSN-em.
(#)
, 2007. július 13. péntek, 09:39:( akkor hogyan tudnánk megbeszélni???
» Filmek
» Könyvek
» Éttermek - térképpel!
» Receptek
» Mobil videók
A Kispad-feednek most
olvasója van. Szeretnél közéjük tartozni? Ezen az oldalon mindent elmagyarázunk.
Az oldal tetejére | Szerzők, tudnivalók, feedek | sesblog és Kispad © 2003-2010 ervin, eszpee, stsmork